Çin’de e-Ticaret’in Önündeki En Büyük Engel “Dağıtım”

Çin’de e-Ticaret’in Önündeki En Büyük Engel “Dağıtım”

Günümüzde hızla büyüyen e-ticaret şirketlerinin pazar payı ve ticaret üzerindeki hakimiyetleri gözle görülür bir gerçek.

İnternetin her geçen gün yayılması, insanların ürüne değil, ürünün insanlara gelmesi gelişen teknolojiyle beraber artıyor. Bugün beğendiğimiz bir ürünü aldıktan sonra düşük nakliye maliyetleriyle ve değiştirme seçenekleriyle beraber mağazan almaktan daha kolayımıza geliyor.

Çin‘de ise durum daha farklı, henüz gelişmemiş dağıtım ağı, depolama seçeneklerinin olmaması, dağıtımın profesyonel şirketler yerine küçük çaplı yerel şirketler tarafından yapılması işleri daha da zorlaştırıyor.

Dünya devi UPS ve FedEx gibi şirketler hükümet engellemelerinden dolayı Çin pazarına giremezken yerel şirketler müşteri ve hizmet odaklı çalışmaktan daha çok fiyat bazlı çalışıyorlar ve kaliteyi düşürüyorlar.

Henüz çinde depolama mantığınında gelişmemesi ürünlerin durumunun takibini zorlaştırıyor, örneğin Boston‘daki depo sayısı tüm Çin‘deki depo sayısından daha fazla dolayısıyla Amazon.com gibi ürünün takibini aşama aşama müşteriye gösteren platformları zor durumda bırakıyor.

Karayolu dağılımının az olması, kırsalda yaşayan insanların henüz adres ve kapı numaralarına sahip olmaması da dağıtım ağları için ciddi problemler yaşatıyor.

Diğer yandan iyi şeylerde olmuyor değil, geçtiğimiz günlerde JD.com kendi dağıtım ağını kurdu, Alibaba.com ise China Smart Lojistics Network‘ü (Çin Akıllı Lojistik Ağı) kurarak 10 yıllık bir ilerleme planı hazırladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.