İnternet Yavaşlatma Yasası ve Türk Telekom Port Transmisyon İlişkisi

İnternet Yavaşlatma Yasası ve Türk Telekom Port Transmisyon İlişkisi

Geçtiğimiz günlerde korsanla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı bir açıklama yaparak internet yavaşlatma gibi bir cezasının gündemlerinde olduğunu duyurmuştu. Korsan film ve korsan dizi gibi korsan eserlere internet üzerinden erişen kullanıcıların dikkatini çeken açıklama sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu‘nda değişiklik öngören yasanın detaylarını açıklayarak duruma açıklık getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısı kabul edilirse torrent üzerinden korsan paylaşım yapan kullanıcılara 2 aşamalı bir yaptırım uygulanacak. İlk önce uyarılacak olan kullanıcılar, 2 uyarının ardından paylaşım yapmaya devam ederlerse internetleri 6 aya kadar yavaşlatılacak.

Açıkçası bu uygulama bana daha çok torrent kullanımını azaltmak için öne sürülen bir önemmiş gibi geliyor. AKK’nin kaldırılması yolunda bir çok adım atılırken, Türk Telekom‘un Port Transmisyon uygulaması yüzünden operatörler çok büyük sıkıntılar çekmekte ve aktif internet kullanıcıları yüzünden fazladan P/T ücreti ödeme zorunda kalmaktalar.

Türk Telekom Port Transmisyon Nedir ?

Türk Telekom altyapısını kullanan operatörlerin internet hizmetini son kullanıcıya ulaştırmak için kullanabilecekleri 3 model vardır.

1- Al-Sat

Türk Telekom Al-Sat modeliyle internet TT tarafından sağlanmakta olup İSS’ın herhangi bir cihaz, altyapı, kablo veya internet yatırımı yapmasına gerek yoktur. TT tarafından belirlenen paketler sabit telefon kullanan kullanıcıların telefon hatları üzerine tanımlanarak internet hizmeti verilmesi sağlanıyor. Tüm sistemin yönetimi TT tarafından yapılıyor ve İSS sadece kullanıcı açma, arıza kaydı oluşturma, hattı resetleme gibi yüzeysel müdehaleler yapabiliyor. İnternet ve IP adresleri TT’ye ait oluyor.

2- YAPA

Türk Telekom YAPA modelinde işler biraz daha komplike ilerliyor, İSS’in tüm Türk Telekom santrallerine teçhizat kurması gerekiyor, müşterinin evinden çıkan bakır kablolar TT santraline geldikten sonra İSS’in cihazında sonlandırılıyor, sistemin tüm yönetimi İSS’te oluyor. Fakat bu sistem çok maliyetli oluyor bina içine kadar veya sokağa kadar fiber gelen bölgelerde kullanımı mümkün olmuyor. YAPA modelinde en bilinir operatör TürkNet’tir.

3- VAE

Türk Telekom VAE modeli yatırım olarak daha ekonomik ve yönetilebilirlik olarakta daha güçlü bir sistemdir. Veri Akışı Erişimi olarak adlandırılan sistem VAE olarak kısaltılmış. VAE’de Türkiye’de bulunan 33 Trafik Teslim Noktası‘na SSG cihazları kuruluyor ve gelen trafikler bu cihazlarda sonlandırılıp İSS’in IP adresiyle internete çıkıyor. VAE’de interneti TT’den alabileceğiniz gibi faklı yollarla da temin edebiliyorsunuz, her durumda İSS’in kendi IP adresini kullanması gerekiyor. VAE’de internet hizmeti 2 şekilde fiyatlandırılıyor ve BTK tüm operatörlerin 2. modelle fiyatlandırılması konusunda TTye süre verdi. Sürenin sonunda tüm operatörler 2. modelle fiyatlandırılacak. Tahmin edebileceğiniz gibi bu fiyatlandırma modelinin adı Port Transmisyon.

A) VAE Fiyatlandırma

VAE’nin standart fiyatlandırma modelinde sabit port ücreti + paket ücreti + internet + ortak yerleşim ve diğer maliyetler bulunuyor. İnterneti ne kadar ucuza alırsanız maliyetinizde o kadar uyguna geliyor.

B) Port Transmisyon Fiyatlandırma

Port Transmisyon fiyatlandırma modelinde VAE’deki gibi paket ücreti bulunmuyor, fiyatlandırma sabit port ücreti + port transmisyon ücreti + internet + ortak yerleşim ve diğer maliyetler olarak yapılıyor. P/T olarak adlandırılan modelde yaklaşık olarak şöyle ilerliyor; SSG cihazından TT SSG‘sine giden trafik 5 dakika aralıklarla ölçülüyor, günde bilmem kaç defa ölçülen değerin bilmem kaçıncısı alınıyor ve 1 ay boyunca hepsi toplanıyor. Bu ölçüm birgün gece saat 3’e denk gelirken diğer gün sabah 11’e, sonraki gün akşam 7’ye denk gelebiliyor. Bu çıkan rakam müşteri sayısına bölünüyor ve 38TL + Vergilerle çarpılarak operatörün transmisyon gideri hesaplanıyor. Örneğin İSS’in 200 müşterisi var ve bunlar için toplamda 200Mbps internet havuzu kullanıyorsa müşteri başına P/T ücreti 47TL civarı olurken, aynı müşteriyi 125Mbps internet havuzuyla çalıştıran İSS’in müşteri başına P/T ücreti 30TL civarı oluyor. Sabit port ücreti, internet gideri, kira ücretleri, ip adresleri, faturalandırma vs. derken bir abonenin internet maliyeti bu şekilde hesaplanıyor.

Dolayısıyla aşırı download yapan müşteri yeri geliyor İSS’e ödediği ücretten daha çok gidere sahip olabiliyor.

İSS’ler AKK’yi kaldırırken P/T değerini düşürecek yeni yöntemler arıyorlar, bu yöntemlerden biride torrent gibi aşırı trafik çeken uygulamaların sonlandırılmasından geçiyor. Kısacası bakanlığın çıkartacağı bu uygulama en çok P/T mağduru İSS’lerin işine yarayacak.

Ayrıca P/T‘den kurtulmak isteyen İSS’lerin kendi altyapılarını kurarak dairele kadar fiber çekmeleride daha ucuz hizmet almamızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.