IIS gibi uygulamalarının Linux versiyonlarını çıkartan Microsoft şimdi de Microsoft Store‘u Linux dağıtımlarına açıyor.

Bilindiği üzere Microsoft alternatif işletim sistemlerine karşı her aman katı davranmış ve çeşitli yaptırımlar uygulamıştır, hatta zamanında şirket yöneticilerinden Steve Ballmer Linux için “kanser“, Linux kullanıcıları için de “komünist hırsızlar” demişti.

Fakat Microsoft‘ta değişen dünyaya ayak uydurmak ve artan kullanıcı taleplerini karşılamak adına bir süredir Linux‘la aralarını iyi tutuyor.

Ve büyük sürpriz geçtiğimiz günlerde düzenlenen Build 2017 konferansında geldi, konferansta yapılan bir açıklamayla bazı Linux dağıtımlarının Windows Store‘a koyulacağı açıklandı.

En popüler Linux dağıtımlarından Fedora, Ubuntu ve SUSE artık Windows Store‘dan edinilebilecek. Microsoft‘un bu uygulamadaki amacı,  meraklı kullanıcılar ve geliştiricilerin Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarda Linux‘a ve oradaki Microsoft araçlarına uyum sağlayabilmesi. Microsoft Store‘daki Linux dağıtımları, Windows 10‘a sahip bilgisayarlara sanallaştırma olarak kurulacak ve standart kurulumda olduğu gibi tüm araçlar ve uygulamalara sahip olacaklar.

Microsoft‘un bu uygulamayla diğer hedefinin ise, eğitim dünyası için geliştirilen Windows 10 S‘li bilgisayarları daha popüler yapmak olduğunu düşüyoruz. Yükseltme yapılmadığında sadece Windows Store‘daki uygulamalar kurulabilen, hatta Chrome kurulmasına bile izin vermeyen Windows 10 S‘li bilgisayarlarda öğrenciler, Linux dağıtımları ile alternatif kodları çalıştırıp farklı platform ve geliştirici araçlarını kullanabilecekler.