NASA’dan Ay ve Mars adına kritik hamleler

NASA’dan Ay ve Mars adına kritik hamleler

NASA Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğünün iki numaralı ismi Jim Reuter, gelecekteki görevler için üzerinde çalışılması gereken kilit meseleleri belirlediğini açıkladı. NASA, bu kilit meselelerin halledilmesi adına 13 farklı şirket ile birlikte çalışmaya karar verdi.

NASA uzay projeleri için destek kartını açtı

Gelecekte yerine getirilmesi beklenen görevlerin daha zor olacağı düşünülüyor. Bu düşünce, daha yüksek teknolojinin var olmasını gerektiriyor. Kamu kesimi ile özel sektörün hazırladığı ortaklık anlaşmalarına olumlu bakan Jim Reuter, ilgili anlaşmalar ile teknolojik gelişmelerin hızlanacağını söylüyor.

Kilit meseleleri açıklayan Yardımcı Yönetici Reuter, o alanları açıkladı:

— Gelişmiş İletişim

— Gezinme ve Havacılık Elektroniği

— Gelişmiş Malzemeler

— Giriş, Alçalma ve İniş

— Uzay İmalatı ve Montajı

— Enerji

— İtme gücü

— Diğer Keşif Teknolojileri

NASA’nın seçtiği şirketlerden biri, İcra Kurulu Başkanlığı görevinin Elon Musk tarafından yerine getirildiği SpaceX. Ay’a dikey bir şekilde roketleri yerleştirmek isteyen SpaceX, NASA’nın Cleveland Glenn Araştırma Kurumu ve Marshall Uzay Uçuş Merkezi ile ortak çalışıyor.

Bu ortaklık, Starship aracının geliştirilmesi adına gerekli olan ve itici gazın taşınması için ihtiyaç duyulan teknolojinin gelişimini takip ediyor. NASA’nın seçtiği diğer şirketlerden biri ise Blue Origin.

Blue Origin, NASA’nın alt kuruluşlarından biri olan Johnson Space Center ile Ay’daki çeşitli yerlere hassas iniş sağlayacak bir navigasyon ve rehberlik sistemi üzerinde elzem bir iş birliği yapacak. Buna ek olarak Cleveland Glenn Araştırma Kurumu ile fikir alışverişlerinde bulunmayı planlayan Johnson Space Center, Ay topraklarında yakıt hücresi sistemi için iki hafta destek sağlaması beklenen proje üzerinde de kafa patlatacak.

Son olarak NASA, Blue Origin’e Ay topraklarında kullanılabilecek olan sıvı roket motorları için gerekli görülen yüksek sıcaklık malzemeleri konusunda yardımcı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.