Cogent Communication Rusya’daki Hizmetini Sonlandırdı

Tüm dünyadaki internet trafiğinin yüzde 25’ini taşıyan  Cogent Communication, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak Rus servis sağlayıcılarla peerlerini kesmeye başladı. Şirket yetkilileri, Washington Post‘a verdiği demeçte, bunu Rusya’daki hackerlerın siber saldırılarını kesmek  ve devam eden işgalle ilgili yalan haberlerin yaymasını engellemek için yaptığını belirtti.

Cogent Communication CEO’su Dave Schaeffer, “Amacımız kimseyi incitmek değil. Bu yaptırımımızın amacı Rus devletinin interneti savaşta bir araç olarak kullanmasını engellemektir. Bu kararı vermek oldukça zorluydu” dedi. Cogent yetkilileri ayrıca ZDNet‘e yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği tarafından Russia Today ve Sputnik‘e uygulanan yaptırımlara da katıldığını belirtti. Açıklamada şirket tarafından “Cogent, Ukrayna’ya hizmet vermeye devam ediyor” sözlerini kullanıldı.

Uygulanan bu yaptırım sonucunda, Rusya’daki internet bağlantısının yavaşlaması ve yurt dışı çıkışlarının tamamen kesintiye uğraması bekleniyor. Cogent’in Rus müşterilerinden, ülkenin en büyük internet sağlayıcısı olan ve devlete ait operatör Rostelecom ve kablosuz sağlayıcı şirketleri Megafon ve Veon bulunuyor. Cogent, bu şirketlerden bazılarıyla hizmet uzantısı sağlamak için görüştüklerini söyledi.

Bir çok uzmana göre ise bu yaptırımların Rus halkının Kremlin dışarısından gelen bilgilere erişmesini de engelleyeceği yönünde. Rusya İnternet Koruma Derneği yöneticisi Mikhail Klimarev, “Rusya’da interneti kapatırsanız, bunun 140 milyon insanın en azından bazı doğru bilgilerden mahrum kalacağını belirtmek istiyorum” diye açıklama yaptı. “İnternet var olduğu sürece insanlar gerçekten haberdar olabilir. Ancak internet olmadığı sürece Rusya halkı yalnızca propaganda dinleyecektir.”

Şu ana kadar dünya çapında birçok şirket Rusya’ya yaptırımlar uyguladı. En son ise Rusya Devleti Twitter ve Facebook’a erişimi engelledi.

Prev Postİrlanda Sağlık Sistemi Hacklendi
Next PostIP Adresi Nedir?

Leave a reply