İrlanda Sağlık Sistemi Hacklendi

İrlanda sağlık sistemi hacklendi, sistemin tamamını etkileyen bir siber saldırıya maruz kaldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, İrlanda sağlık hizmeti bilgisayar sistemlerine yönelik  siber saldırının “muhtemelen İrlanda devletine yönelik en önemli siber suç saldırısı” olduğu söylendi.

Ossian Smyth yayın kuruluşu RTÉ’ye verdiği demeçte, saldırı “doğrudan sağlık sisteminin özüne gidiyor” dedi ve  bunun “casusluk olmadığını” da ekledi.

Taoiseach (İrlanda Başbakanı) Micheál Martin, siber güvenlik uzmanlarına danıştığını ve devletin fidye ödemeyeceğini ve etkisini değerlendirmenin “birkaç gün süreceğini” söyleyerek “Önemli olan, insanların Sağlık Hizmetleri İdaresi (HSE) ile işbirliği yapmasıdır” dedi ve acil servislerin açık kaldığını ve aşı programının kesintisiz devam ettiğini ekledi.

Uluslar Arası Saldırı!

Sağlık Hizmetleri İdaresi, saldırıdan sonra ağını korumak korumak için tüm sistemleri geçici olarak kapattı.

Bakan Smyth, bunun uluslararası bir saldırı olduğunu söyledi.

“Bunlar para arayan siber suç çeteleri. Yapmaya çalıştıkları şey, verilerimizi şifrelemek ve kilitlemek ve ardından para karşılığında bize geri göndermeye çalışmak.”

Sağlık Hizmetleri İdaresi (HSE), sistemlerini daha fazla korumak ve durumu değerlendirmek için kapatma önlemini aldığını söyledi.

Smyth, İrlanda hükümetinin yanıt olarak “her şeyi dağıttığını” söyledi. “Yaygın. İrlanda Devleti’ne yönelik çok önemli ve muhtemelen en önemli siber suç saldırısı.”

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), Sağlık Hizmetleri İdaresi (HSE)’nin Cuma sabahı erken saatlerde bazı sistemlerinde önemli bir fidye yazılımı saldırısının farkına vardığını ve NCSC’nin sorundan haberdar olduğunu ve kriz müdahale planını hemen etkinleştirdiğini söyledi.

İrlanda Sağlık Bakanı Stephen Donnelly, olayın “sağlık ve sosyal bakım hizmetleri üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu” söyledi.

Acil Servisler Devam Ediyor.

HSE’den Anne O’Connor Cuma öğleden sonra RTÉ’ye, “bu Pazartesi’ye kadar devam ederse, çok ciddi bir durumda olacağımızı ve birçok hizmeti iptal edeceğimizi” söyledi.

İrlanda Cumhuriyeti’ndeki bazı hastaneler hizmetlerde aksama olduğunu bildiriyor.

  • Dublin Rotunda Hastanesi, kadınlar 36 haftalık hamile olmadıkça, “kritik bir acil durum” nedeniyle ayakta tedavi ziyaretlerini iptal etti. Tüm jinekoloji klinikleri iptal edildi. Acil endişeleri olanların katılmaları gerektiğini söyledi.
  • Dublin’deki Ulusal Doğum Hastanesi de Cuma günü hizmetlerinde “büyük bir sistem sorunu nedeniyle” “önemli kesinti” olacağını söyledi.
  • Dublin’deki St Columcille Hastanesi, elektronik kayıtlarla ilgili bazı sanal randevuların ve meselelerin ertelendiğini söyledi.
  • Crumlin Hastanesi’ndeki Çocuk Sağlığı bölümü (CHI), insanlara gecikmeler olduğunu ve tüm sanal / çevrimiçi randevuların iptal edildiğini bildirdi.
  • Ortabatı’da altı hastane bölgesinden oluşan UL Hastaneler Grubu, hizmetlerine katılan hastalar için “uzun gecikmeler beklendiğini” söyledi. Acil servislerin hala faaliyette olduğunu ve ayakta tedavi randevusu veya planlanmış prosedürü olan kişilerin, kendileriyle temasa geçilmedikçe ve “aksi belirtilmedikçe” gelmemeleri gerektiğini söyledi.
Prev PostColonial Pipeline Hackerlara 5 Milyon Dolar Fidye Ödedi!
Next PostCogent Communication Rusya’daki Hizmetini Sonlandırdı

Leave a reply