xDSL’de Çoklu IP Adresi Kullanmak

xDSL’de Çoklu IP Adresi Kullanmak için 2 farklı yöntemimiz var. Bilindiği üzere bireysel – kurumsal Adsl, Vdsl ve Fiber internet tarifelerinde sabit IP adresi kullanmak mümkünken çoklu IP adresi kullanmak mümkün olmuyor.

Aynı devre üzerinde birden fazla IP adresini aynı anda kullanmak için G.SHDSL İnternet devresine sahip olmanız gerekiyor.  Fakat maalesef G.SHDSL‘de de en fazla 2048Kbps hıza ulaşabiliyorsunuz ve günümüzde bu değerler pekte bir anlam ifade etmiyor ve fiyatları da çok yüksek.

Aynı devre üzerinden hem ofisteki internet ihtiyacımızı hemde sunucularımızın ihtiyacını karşılamamız mümkün olmuyor.

Bu tür ihtiyaçlarımızı karşılamak için 2 farklı yöntemimiz var.

Sanal Metro

En yaygın yöntem olan Sanal Metro sayesinde xDSL trafiğimizi önce datacentera taşıyoruz, oradan çoklu IP alarak trafiği yeniden kendi lokasyonumuza yönlendiriyoruz.
Genel olarak başarılı olan bu yöntem maliyet ve bünyesinde IT personeli bulunmayan işletmeler için komplike yapısından dolayı öncelikli tercih sebebi değil.

Fly Fiber

Fly Fiber hem Sanal Metro teknolojisini bir adım ileri taşıyor, hemde Adil Kullanım Kotası olmayan tarifeleriyle daha ekonomik ve pratik bir şekilde yüksek upload ve çoklu IP almanızı sağlıyor. Görselleri takip ederek Fly Fiber Sanal Metro ve Çoklu IP uygulamasını görebilirsiniz.

1- Öncelikle Ofisimizdeki Kabinimiz

Sanal Metro ve Çoklu IP

Kabinde 2 adet AirTies 5650 Vdsl2 Modem, hatları birleştirmek ve IP yapılandırmasını yapmak için Mikrotik RB3011UiAS-RM, Dell R210 Server, Ofise internet dağıtmak için Mikrotik CRS125-24G-1S-2HnD-IN ve misafirlere hotspot dağıtmak için Mikrotik RB2011UiAS-2HnD-IN bulunuyor.

2- Tüm İşlemi Mikrotik RB3011UiAS-RM Üzerinde Yapıyoruz

Sanal Metro ve Çoklu IP

Mikrotik RB3011UiAS-RM‘de birleşen 2 adet 24/4 Vdsl2 hat servera ve ofise toplamda 48/8 Mbps’lik bir trafik sağlıyor.

3- IP Adreslerini Route Ediyoruz

 Sanal Metro ve Çoklu IP

Fly Fiber toplama merkezinden mevcut xDSL aboneliği üzerinde bulunan sabit IP üzerine 2 adet yeni IP route ediyoruz.

4- IP’leri Sunucuya Route Ediyoruz

Sanal Metro ve Çoklu IP

Ofisimize kadar gelen IP adreslerini Mikrotik RB3011UiAS-RM üzerinden ethernetimizin 8. bacağını route ediyor ve serverımızı 8. bacağa bağlıyoruz.

5- Sunucumuza Adresi Tanımlıyoruz

Sanal Metro ve Çoklu IP

VMware ESXi kurulu sunucumuza IP adresimizi verdik, bu yapılandırmada hattın Interface IP’si gateway olurken, subnet ise 255.255.255.0 oluyor.

6- Test Edelim

Sanal Metro ve Çoklu IP

Suncuya uzaktan erişebildik, bu yapılandırmamızın doğru olduğunu gösteriyor.

7- Windows’ta Test Edelim

Sanal Metro ve Çoklu IP

ESXi‘da bir sanal sunucu oluşturup 2. yönlendirdiğimiz IP adresini de bu makinaya veriyoruz. DNS kısıtlamamız bulunmuyor, herhangi bir servisi kullanabilirsiniz.

8- Ve Hız Testi

Sanal Metro ve Çoklu IP

Sunucu üzerinden yaptığımız Speedtest’in sonucu

Bu yapılandırmada 2 adet 24/4 Vdsl2 bakır devreyi birleştirerek 48/8 Mbps internet hızına ulaştık, mevcutta tanımlanan sabit IP ile ofis içerisinde internet dağıtımı yaparken ekstradan tanımlanan 2 IP adresinden biriyle ESXi‘yı çalıştırdık, 2. adresle ise ESXi içerisine kurduğumuz sanal Windows Server 2016‘yı çalıştırdık.

Dilersek buraya bir IP adresi daha tanıtarak misafir hotspot çıkışını da oradan sağlayabiliriz. Bu şekilde xDSL’de Çoklu IP Adresi Kullanmak mümkün olmuş oluyor.

Yapılandırma konusunda desteği için INTERNETTEN Teknoloji SAN ve TİC.LTD.ŞTİ., Yavuz Selim Malkoç‘a teşekkür ederiz.

Kullandığımız cihazları temin etmek ve benzer yapılandırmalar için www.wi.com.tr’den destek alabilirsiniz.

Prev PostAdil Kullanım Kotası Kalkıyor
Next PostEvdeki İnterneti Kullanarak Web Sitesi Host Etmek

Leave a reply