IP Adresi Nedir?

IP Adresi Nedir? IP Çeşitleri, Sorgulama ve Değiştirme

IP Adresi Nedir? İnternet veya yerel bir ağ üzerinden iletilen verilerin biçimini tanımlayan kurallar, “İnternet Protokolü” veya “IP” olarak bilinir. Konum bilgilerini taşıyan ve cihazları iletişim için erişilebilir kılan IP adresi ise, esas olarak bir ağ üzerindeki cihazlar arasında bilgi alışverişine izin veren tanımlayıcılardır. İnternette bilgisayarların, yönlendiricilerin ve web sayfalarının ayırt edilebilmesi için bir araç olmalıdır. Bu noktada karşımıza bunu başaran bir yöntem olarak, IP adresleri çıkıyor. Peki, tam anlamıyla IP adresi nedir?

Noktalarla ayrılmış bir dizi tamsayı bir IP adresi olarak tanımlanır. IP adreslerini temsil etmek için dört sayı kullanılır; örneğin, 192.158.1.38 böyle bir adres olabilir. Kümedeki her sayının aralığı 0 ila 255’tir. Bu nedenle, tam IP adresleme aralığı 0.0.0.0 ila 255.255.255.255’tir. İki IP adresi aynı değildir. İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu’nun (IANA) bir parçası olan İnternet Tahsisli Numaralar Kurumu (ICANN) bunları matematiksel olarak üretir ve dağıtır. ICANN, internetin güvenliğini sağlamaya ve herkes tarafından erişilebilir hale getirmeye yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur.

IP Adresi Nedir? Neden Önemlidir?

İletişim protokolü olarak İnternet Protokolü’nü kullanan bir ağa bağlı her cihaza, uzun bir sayı dizisi olan bir IP adresi verilmiştir. Evinizin veya ofisinizin mail adresinin dijital dünyadaki karşılığı olarak hizmet vermektedir. İnternet Protokolü’nün nasıl çalıştığına göre, veriler ağ üzerinden paket adı verilen ayrık birimler halinde gönderilir. Her paket, göndericinin iletişim kurmaya çalıştığı verilerin çoğunluğunun yanı sıra, o pakete özgü bilgileri içeren bir başlık içerir.

IP adresleri güvenlik için de çok önemlidir. İnternetin benzersiz özgürlüğü, bilgisayar korsanlarını çeşitli yasa dışı faaliyetlerde bulunmaya teşvik edebilir. Pek çok kişinin çevrim içi olarak kişisel bilgilerine sahip olması güvenlik riskini daha da artırır. IP adresleri herhangi bir cihazı hızlı bir şekilde tanımlayabildiğinden, suçlular kimliklerini gizleyemezler. Siber suçluların IP adresleri, adlarının ve konumlarının tespit edilmesini kolaylaştırarak internetin olumsuz etkilerini önler.

IP Adresi Hiyerarşisi

Bir IP adresinin iki bileşeni vardır. Bunlar önek (prefix) ve sonek (suffix) olarak adlandırılır. İletilen paket, bu iki seviyeli yapı kullanılarak kolayca yönlendirilebilir.

“Önek” olarak işaretlenmiş bölüm bir bilgisayarın bağlı olduğu ağın fiziksel adresi, IP adresinin önek kısmıyla temsil edilir. Bu, internete bağlı her fiziksel ağın, ağ adresi olarak adlandırılan kendi adresine ihtiyacı olduğunu gösterir. Bir ağa bağlı tüm makinelerin IP adreslerinde bu adres önek olarak listelenir.

IP adresinin bir bilgisayarı, ağdaki diğerlerinden ayıran kısmına sonek denir. Bir ağa bağlı her bilgisayarın aynı ön eklere sahip olması gerektiğinden, bir ağ içinde kullanılan tüm son ekler benzersiz olmalıdır. Ancak, iki farklı ağa bağlı iki bilgisayarın bileşenleri aynı olabilir. Ana bilgisayar adresi, IP adresinin son eki için kullanılan terimdir.

IP Adresi Sınıfları

Sınıflı adresleme, 1981’den Sınıfsız Etki Alanları Arası Yönlendirme’nin tanıtıldığı 1993 yılına kadar internet mimarisine hitap eden bir ağdır. Bu adresleme yöntemi, IP adresini dört adres bitimine göre beş ayrı sınıfa ayırır. Burada A, B, C sınıfları, üç farklı ağ boyutunda ağlar için adresler sunar. D Sınıfı yalnızca çok noktaya yayın için kullanılır. Son olarak, E sınıfı yalnızca deneysel amaçlar için ayrılmıştır.

IP Adresi Çeşitleri Nelerdir?

Bir ağdaki bilgiler, IP adreslerine göre bir cihazdan diğerine yönlendirilir. IP adresi verinin konumunu içerir ve cihazla iletişimi sağlar. Ayrı bilgisayarlar, yönlendiriciler, internete bağlı cihazlar ve web siteleri birbirinden ayrı tutulmalıdır. Bu, aynı zamanda internetin nasıl çalıştığına dair temel bir ilke olarak hizmet eden IP adresleri aracılığıyla mümkün olur. IP adreslerinin birkaç farklı çeşidi mevcuttur. Bunlar:

 • Statik IP adresi
 • Dinamik IP adresi
 • Paylaşımlı IP adresi
 • Ayrılmış IP adresi

Verilen bu IP adreslerinin özellikleri ise şu şekildedir:

Statik IP Adresi

Statik IP adresi, bir bilgisayara internette adres olarak atanan 32 bitlik bir sayıdır. Bu numara, noktalı dörtlü şeklindedir. Genellikle bir internet servis sağlayıcısı (ISS) tarafından sağlanır. Genellikle sabit IP adresleri veya özel IP adresleri olarak adlandırılan statik IP adresleri sabit kalır. Bir cihaz statik bir IP adresi aldığında, bu numara normalde kullanımdan kaldırılana veya ağ mimarisi değiştirilene kadar orada kalır.

Örneğin, ev IP adresiniz statik ise, evinizden her bağlandığınızda aynı kalacağı anlamına gelir. Statik IP adresleri genellikle sunuculara ve diğer anahtar ekipmanlara atanır; çünkü bu, yerlerini bulmayı ve bağlantı kurmayı kolaylaştırır. Bir bilgisayarın statik IP adresi, internet adresi görevi gören 32 bitlik bir değerdir.

Dinamik IP Adresi

Cihazların çoğunun IP adresleri dinamiktir, yani zamanla değişirler. Aygıtlar bunlara bağlandığında, bir ağın yönlendiricisi veya bir internet servis sağlayıcısının (ISP) sunucusu onlara, ara sıra anında değişebilen dinamik IP adresleri atar. Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) sunucuları, gerektiğinde dinamik adresler atayabilir.

ISS’nizin DHCP sunucusu, evinize veya iş yerinize internet üzerinden dinamik bir IP adresi verebilir. Ağ yönlendiriciniz, büyük ihtimalle kişisel bilgisayarlarınız, akıllı telefonlarınız, medya oynatıcılarınız, tabletleriniz ve diğer cihazlarınız dahil olmak üzere ev veya ofis ağınızdaki cihazlarınızın dinamik IP adresini atar.

Paylaşımlı IP Adresi

Barındırma hizmetinizle birlikte gelen IP adresi genellikle paylaşılan bir IP adresi olacaktır. Sunucu ortamını paylaşan herhangi bir web sitesi, bu IP adresini kullanacaktır. Dolayısıyla paylaşımlı hosting söz konusu olduğunda bu, yüzlerce hatta binlerce web sitesi demektir. Aynı sunucu ortamını kullanan birkaç web sitesi, paylaşılan bir IP adresi kullanır. Tek bir web sitesi özel bir IP adresi kullanacaktır.

Akıllı telefonunuzunki gibi özel bir IP adresini hesaba katabilirsiniz. Muhtemelen kimseye açıklamadığınız özel bir numaranız vardır. Paylaşılan IP adresleri, geleneksel sabit hatlara veya ev telefonlarına benzeyebilir.

Ayrılmış IP Adresi

Ayrılmış IP adresleri genel ve özel olanları içerir. Yalıtılmış yerel alan ağlarında kullanılması amaçlanan bu adreslerin dağıtımı üzerinde küresel bir otorite yoktur.

IP Adresi Sürümleri Nelerdir?

İnternet Tahsisli Numaralar Kurumu, IP (IANA) için kurallar tanımlamıştır. Sürüm 4 (IPv4) ve sürüm 6 (IPv6) IP adresleri, şu anda kullanımda olan en yaygın iki IP adresi türüdür. Ocak 1983’ten beri kullanımda olduğundan, en popüleri IPv4 olmaya devam ediyor. Bunlar, dört sekizli uzunluğunda ve 192.0.2.53 gibi görünen “noktalı ondalık” 32 bitlik değerlerdir.

1999’da internet erişimi kâr amaçlı bir endüstri haline geldiğinde, IANA yeterli IPv4 adresi bulunmayabileceğinden korkmaya başladı. Bu nedenle, IPv4’ün yerini alan IPv6, merkezi Fremont, California’da bulunan kar amacı gütmeyen bir standartlar kuruluşu olan Internet Engineering Task Force tarafından oluşturuldu. Bunlar, 2001:0db8:582:ae33::29 gibi 128 bitlik sayıları temsil eden onaltılık dizelerdir.

IPv4 Nedir?

İlk ve en iyi bilinen internet protokolü versiyonu, İnternet Protokolü versiyon 4 olarak da bilinen IPv4’tür. Mümkün olan en büyük çabayı gösteren, ancak veri iletimini veya hizmet kalitesini garanti etmeyen bir teslimat stratejisine dayanmaktadır. Bağlantısız bir protokol olan IPv4, hedeflenen alıcının hazır olup olmadığını doğrulamadan veri paketlerini de iletir. Ağ tıkanıklığı veya yönlendirici arızası durumunda paketleri alternatif yollar aracılığıyla iletme yeteneği, bu tür bir protokolün bir avantajıdır.

IPv6 Nedir?

Yeni Nesil İnternet Protokolü olarak bilinen daha yeni bir IP sürümü, İnternet Protokolü sürüm 6 (IPv6) (IPng) olarak adlandırılır. İnternete bağlı her cihaza farklı adresler atayan İnternet Protokolü sürüm 4’e (IPv4) benzer şekilde çalışır. Ancak IPv4’ten farklı olarak IPv6, 32 bit adres biçimi yerine 128 bit adres biçimi kullanır. 128 bitlik bir adres alanı, IPv4’ün 1.028 katı veya 340 undesilyonun üzerinde adres sağlar. Bir IPv6 adresinde hem rakamlar hem de harfler vardır. Dört basamaklı onaltılık sayılar, iki nokta üst üste ile ayrılmış sekizli kümeler halinde yazılır.

IPv5 Adresi Neden Yok?

Neden IPv4 ve IPv6 varken IPv5 yok? Bunun nedeni IPv5’in olmamasıdır. IPv5 hiçbir zaman bir IP protokolü olarak benimsenmedi. Bu adres, ikinci tekrarı olan ST2’ye ulaştı ve bir akış protokolü olarak tasarlandı. Paketleri sonunda taslakta ölmüş olsa da bir IP sürüm 5 kimliğine sahiplenirdi. Bu sebeple bir sonraki protokole, yanlış anlaşılmayı önlemek için IPv6 takma adı verildi. IPv5’in aynı IPv4 adreslemesini kullanması ve sınırlı sayıda adrese sahip olması, ana kusuruydu. Bu, IPv5 geçmişini sona erdirdi ve geliştirilmesinin bir kısmı bir sonraki sürüme aktarıldı.

IPv4 ve IPv6 Arasındaki Farklar

IPv6’nın çok geniş bir adres alanına sahip olması açık ara en önemli avantajıdır. Yaklaşık 4,3 milyar 32 bit IPv4 adresi mevcuttur. Bir IPv6 adresinin uzunluğu 128 bit veya 340 desilyondur (milyonda 1036 kez). Datanın paket halinde gönderilmiş olması da bir başka ayrımdır. IPv6’da, yönlendiricilerin bunları daha hızlı işleyebilmesi için paket başlıkları sabitlenir ve daha basit hale getirilir. IPv6 daha geniş bir adres aralığına sahip olsa da, paket başlıkları IPv4’ünkinden daha az olduğu için daha hızlıdır.

NAT (Network Resolve Translation) yaklaşımı, yeterli IPv4 adresine sahip olmama sorununu gidermek için denenmiştir. Aksine IPv6, yeterli miktarda IP adresine sahip olduğu için NAT yaklaşımı gerekliliğini ortadan kaldıracaktır. NAT gibi bir aracı kullanmadan, internete bağlı her cihaz diğer tüm cihazlarla doğrudan iletişim kurabilecektir. Sonuç olarak internet bağlantıları daha güvenli ve daha kullanışlı olacaktır.

IP Adresi Nasıl Çalışır?

TCP/IP (Transfer Control Protocol/Internet Protocol), tüm makinelerin internete bağlandığı ve birbirleriyle veri paylaştığı tüm prosedür ve kuralları belirleyen iletişim sistemi, internete bağlı her cihazda mevcuttur. Birbirlerini anlama ve iletişim kurma biçimleri, birbirlerini tanımlamak için de kullandıkları bu özel dilden geçer.

Bir internet kullanıcısı öncelikle bilgisayarında erişmek istediği web sitesini bulmalı ve devam etmeden önce tüm içeriğini kopyalamalıdır. Bulunulan sitenin dosyalarına erişmek için kullanıcının bilgisayarı, web sitesini barındıran sunucuya bağlanmadan önce ağ yönlendiricisi ile iletişim kurar.

Bu süreçte yer alan her bilgisayar, yönlendirici ve sunucu, cihazların birbirini tanımasını sağlayan ayrı bir IP adresine sahiptir. Bilgisayarlar, hangi web sitesinin getirileceğini ve hangisinin görüntüleneceğini belirlemek için bu IP adreslerini bu şekilde kullanır.

IP Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternete bağlanabilen bir dijital cihaz veya web sitesi, fiziksel olarak nerede olduğunu ve kullandığı ağ ve internet servis sağlayıcısını bulmak için bir IP sorgulaması kullanabilir. Bir cihazın IP adresi öğrenme işlemini gerçekleştirmek için bir arama motoruna yazarak veya ücretsiz çevrim içi araçları kullanarak hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Noktalarla ayrılmış dört adet 8 bitlik basamak bir IP adresi oluşturur. Ktet (Octet) olarak bilinen bu sayılar sadece üç basamaklı olabilir ve 254’ten fazla olamaz. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya bölgelerine IP tahsis etmeye yetkili kurum RIPE‘tır.

IP Adresi Nereden Alınır?

İnternete bağlandığınızda bilgisayarınıza veya diğer cihazınıza benzersiz bir IP adresi verilir. Bağlantınızın internet ağındaki konumu bu adres ile tanımlanır. Her bağlantıda servis sağlayıcınızın size atadığı IP adresinin son rakamı değişir. Bu komut dosyalarının dinamik doğası nedeniyle gerçekleştir. Kodlar, internet ağının sisteminde sürekli olarak çalışır. Güvenli veri aktarımı, dinamik kodlama gerektirir. İnternete bağlı her gadget’ın tamamen kendi IP adresi vardır. Hizmet sağlayıcınız ayrıca size bir IP adresi sağlamıştır ve bu adrese erişilebilir. Adresin adını istediğiniz gibi değiştirmekte özgürsünüz.

İnternet servis sağlayıcısı tarafından verilen IP adresi bulma bir dizi yolla gerçekleştirilebilir. “IP adresi nasıl bulunur?” sorusuna cevap bulmak için Windows işletim sistemi için aşağıdaki komutları izleyebilirsiniz:

 • Windows + R girin.
 • Açılan alana CMD yazdıktan sonra Enter tuşuna basın.
 • CMD penceresinde “ipconfig” yazın ve Enter’a basın.
 • Tüm ağ bağlantılarını bu şekilde görüntüleyebilirsiniz.

MacOS işletim sistemine sahip bir cihazda IP adresi bulma içinse aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Masaüstünün sol üst kısmında yer alan elma sembolüne tıklayın.
 • Karşınıza çıkan kısımda “Sistem Ayarları…” seçeneğine tıklayın.
 • Sol menüdeki “Ağ” seçeneğine tıklayın.
 • Sağ tarafta kullanacağınız ağ bağlantısını seçin. Ardından “Ayrıntılar” seçeneğine tıklayın.
 • IPv4’ü Ayarlar menüsüne tıklayarak, aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edin:

      * Otomatik bir adres ataması söz konusu ise “DHCP Kullanarak” seçeneği,

      * İSS ya da yönetici tarafından IP adresine sahipseniz “Elle” seçeneği. Akabinde ilgili alana IP adresi bilgilerini yazın.

IP Adresi Gizleme Yöntemleri

Akıllı telefonlar ve yazıcılar da dahil olmak üzere internete bağlı her öğeye, web siteleri ve diğer araçlarla etkileşim kurabilmesi için bir IP adresi atanır. Dijital kimliğinizi gizlemek, çevrim içi ortamda güvende ve anonim kalmak için harika bir stratejidir; çünkü IP adresiniz çevrim içi etkinliklerinizi izlemek ve konumunuzu tam olarak belirlemek için kullanılabilir. IP adresi gizleme için kullanılabilecek iki yöntem vardır.

Proxy Sunucu Kullanımı

Proxy sunucusu kullanarak IP adresi gizlemek bazen güvenli olmayabilir. Ek olarak, birçok proxy sunucusu türü IP adresini tamamen gizlemez. Ayrıca, proxy internet hızını büyük ölçüde yavaşlatır. Bu nedenle, kesinlikle gerekli olmadıkça proxy kullanılması önerilmez.

IP adresinizin gizliliğini kontrol etmek için yukarıda belirtilen teknikleri kullanmadan önce bir IP sorgulaması yaparak IP adresinizi not edin. Teknik etkinleştirildikten sonra, IP adresinizi bir kez daha kontrol edin. Görüntülediğiniz adres daha önce kaydettiğinizden farklıysa, IP adresi gizleme işlemi başarılı olmuştur.

VPN Kullanımı

En üst düzeyde gizlilik ve güvenlik için bir VPN, web trafiğinizi şifreleyebilir ve IP adresinizi gizleyebilir. Sizi bir ISP sunucusu yerine özel, şifreli bir VPN sunucusuna bağlayarak bunu yapar. Bu, çevrim içi yaptığınız şeylerin dış taraflarca izlenemeyeceği, kaydedilemeyeceği veya uygunsuz bir şekilde kullanılamayacağı anlamına gelir.

Çevrim içi gizliliğin ve güvenliğin keyfini çıkarmak için güvenilir bir VPN hizmeti seçin, yazılımı indirin ve seçtiğiniz sunucuya bağlanın. Akıllı telefonlar, tabletler ve hatta akıllı TV’ler dahil tüm cihazlarınız için en iyi VPN’lerin özel uygulamaları vardır.

Prev PostCogent Communication Rusya’daki Hizmetini Sonlandırdı
Next PostGoogle'da Kullanıcı Verileri Gizliliği İhlali Şüphesi

Leave a reply