Kendi Bilgisayarını Sunucu Olarak Kullanarak Web Sitesi Yayınlamak

Kendi Bilgisayarını Sunucu Olarak Kullanarak Web Sitesi Yayınlamak için her şeyden önce güçlü, hızlı bir internet bağlantısına ihtiyaç vardır. Gerekli bilgi ve donanıma sahipseniz kendi bilgisayarınızı sunucuya çevirerek internet sitenizi bu şekilde hizmete açmanız mümkündür.

Bilgisayardan Web Sitesi Nasıl Yayınlanır?

 1. Sabit IP adresi alın.
 2. IIS kurulumu yapın. Bunun için Control Panel>All Control Panel Items>Programs and Features adımlarını takip edin. Burada yer alan sol menüden Turn Windows features on or off bağlantısına tıklayın.
 3. Kurulumu başlatmak için Internet Information Tools‘a basın.
 4. Gerekirse FileZilla Server kullanabilirsiniz.
 5. Bilgisayarınızın network adaptörüne sabit bir lokal IP atayın.
 6. Modem arayüzüne girip bilgisayarınıza 80 portunu yönlendirin. Bu, web portudur. SSL sertifikası kullanacaksanız 443 portuna ihtiyaç duyacaksınız. SSH: 22, FTP: 21, MySQL: 3306, DNS: 53, Remote Desktop: 3389 ve MsSQL: 1433 de dışarı açılabilir. Port yönlendirme yapabilmek için Firewall’ı kapatmak ve Port Yönlendirme Etkin yazan kutucuğu işaretlemek gerekir.
 7. Evdeki internetten web sitesi yayınlama için bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra C:>inetpub>wwwroot yolunu izleyerek ISS Default sayfasını değiştirebilirsiniz. Web sitenizi bu konuma atmanız veya yeni site eklerken her birine farklı bir yol belirlemeniz mümkündür.
 8. Domaininizi Yandex’e yönlendirin. dns1.yandex.net ve dns2.yandex.net DNS‘lerini yazın. Böylece Yandex üzerinden e-posta kullanma imkânınız da olacaktır.
 9. Yandex’e alan adınızı devrettiketn sonra iki A kaydı ekleyin. Bunlardan biri URL’nizin başında www. öneki olmadan gelen isteklere cevap vermek içindir, boş olarak eklenmelidir. Ötekinin * ile gelmesi gerekir. Bu, www. ile başlayan istekleri ve bütün subdomain isteklerinin yönlendirileceği yerdir.
 10. Şimdi yeni site eklemek için IIS‘teki Sites bölümüne sağ tıklayıp Add Website… butonuna basın.
 11. Açtığınız pencerede sitenizin adını girin. Hostname, fiziksel yol, uygulama havuzu gibi bilgileri doldurup kaydedin. Daha sonra Bindigs menüsü üzerinden sitenizin www. içermeyen adresini de ekleyin.
 12. Serverınıza sızıntıları önlemeniz gerekmektedir. Antivirüs programı kullanmanızı tavsiye ederiz. Ya da kısıtlı yetkilere sahip bir Windows kullanıcısı açıp Connect as…‘ten seçeneğiyle yalnızca o kullanıcıya erişim hakkı tanıyabilirsiniz.
 13. D:>website>hpgrf.co yolunu izleyip index dosyasını buraya yükleyin.
 14. Microsoft Web Platform Yükleyicisi kullanarak eklenti kurulumlarını gerçekleştirebilirsiniz. PHP, MySQL, ASP.NET, Phyton, WordPress, hazır yazılımlar bunlardandır.
 15. Evdeki bilgisayardan site yayınlama işlemini tamamlanmıştır.
Prev PostKotalı İnternet Ne Demek?
Next PostSanal Metro Hizmeti Veren Firmalar

2 Comments

 • Turgut

  Kasım 18, 2022 at 3:16 am

  Sagolun Umarim isime yarar boyle birseye kimsenin yorum yapmamis olmasina cok sasirdim keske bi youtube videosu yapip da ekleseydiniz link tutorial gibi

  svgYanıtla

Leave a reply