Kotalı İnternet Ne Demek?

Kotalı internet ne demek? kısaca sınırlı internet anlamına gelir. Kullanıcıların internet kullanımına aylık bazda getirilen limit kota olarak bilinir. Veri aktarım sınırı diye de özetlenebilir. Örneğin 4 GB’lık bir internet paketi aldıysanız 4 GB sizin internet kotanızdır. Bu kotayı aşmanız hâlinde internet erişiminiz duracaktır.  Ya da fazla kullandıklarınız faturanıza ek ücret olarak yansıyacaktır.

Önceden yürürlükte olan Adil Kullanım Kotası 1 Ocak 2019 tarihinde kaldırılmıştır. Fakat bu, ‘kota’ kavramının hayatımızdan tamamen çıkmış olduğu anlamına gelmemektedir.

Bugün de kotalı ve kotasız birçok paket internet servis sağlayıcıları ve mobil operatörler tarafından sunulmaya devam etmektedir. Kotalı paketlerde belli bir limit vardır. Bunu aştığınızda internetiniz durur veya kullanmaya devam etseniz bile faturanızı şişirir. Bu tarifenize göre değişiklik gösterir.

Paket Seçimi Yaparken İnternet Kotasını Dikkate Alın

Kotalı internet paketleri sınırsız kullanım imkânı vermez. Bunun için internetin – deyim yerindeyse – idâreli kullanılması gerekir. Kotanız hemen bitsin istemiyorsanız sürekli dosya indirmek veya upload etmek,, video izlemek, görüntülü konuşmak, çevrimiçi oyun oynamak gibi aktivitelerden uzak durmanız gerekir.

İnternet kotası sadece web sayfalarında gezinmekle kolay kolay dolmaz. Genellikle sosyal medyayla meşgul oluyor veya internette vaktinizi hep bir şeyler okuyarak geçiriyorsanız yüksek kotalı bir pakete ihtiyacınız yoktur.

Ancak yukarıda da bildirildiği üzere oyun, dosya transferi, canlı yayın, dizi-film izleme gibi etkinlikleri yoğun olarak gerçekleştiriyorsanız düşük kotalı paketler işinizi görmeyecektir. Tercihinizi kotasız bir paketten yana kullanmak istemiyorsanız hiç değilse kotası yüksek bir paket almanız önerilir.

Operatör tarifelerinin bazılarında, kota aşımı sonucu internet kesintiye uğrar. Böylece faturanız kabarmaz. Ancak bazı paketlerde de müşteri kota limitinin üzerine çıkınca sonraki kullanımlar faturaya işler. Bunun için dikkatli olunmalıdır.

Kotalı İnternet Nasıl Sorgulanır?

Kotalı internet kullanımı ile ne kadar harcadığınızı, kaç GB veya MB kalmış olduğunu servis sağlayıcınızın veya operatörünüzün müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz. Ya da hesabınızın Online İşlemler bölümüne girerek kullanım detaylarınıza ulaşabilirsiniz.

İnternet Kotası Kalktı Mı?

Günümüzde ev / iş yeri sabit internetlerinin çoğunda özellikle adil kota denilen uygulama kalktı fakat halen kotalı paket satışı yapan firmalar mevcut. Taşınabilir Cep / GSM paketlerinde ise kota halen devam ekmektedir. Mobilde henüz kotasız paket çok fazla bulunmamaktadır.

Prev PostFiber Altyapı Sorgulama
Next PostKendi Bilgisayarını Sunucu Olarak Kullanarak Web Sitesi Yayınlamak

Leave a reply