Fiber Altyapı Sorgulama

Fiber altyapı sorgulama işlemi sayesinde bina altyapınızın uygun olup olmadığını öğrenebilir, sizin için en doğru fiber internet paketine karar verebilirsiniz. Fiber internet altyapısı fiber optik kablolarla oluşturulur. Bilginin ışık hızında aktarılmasını sağlayan bu sistem, en hızlı internet deneyimini sunar. Geniş bant internet erişimiyle bağlantınızdan maximum performans elde etmeniz mümkün olur.

ADSL altyapı evlere bakır kablolar aracılığıyla sunulur. VDSL altyapı ise fiber optik kablolar ve bakır kablolar yardımıyla iletilir. Fiber internette hız 100, hatta 1000 mbps’ye ulaşabilir. Başka bir ifadeyle internet hızı fiber altyapısında 1 Gbps’ye çıkabilir. Cam elyaf türevi olan bu kablolar verilerin herhangi bir dalgalanma olmadan aktarılmasını sağlamaktadır. Altyapı Telekom’a dayanır.

Fiber internet ile filmleri, dosyaları ve müzikleri saniyeler içinde indirmeniz mümkündür.

Altyapısız internet ise bir kabloya ihtiyaç duymaz. GSM şebekeleri ya da çanak anten üzerinden kablosuz olarak 4.5G hızında alınabilir.

Bununla birlikte deneyimleyeceğiniz internet hız değerleri bina/ev içi kablolama düzeni, şebeke altyapısı, sunucu ya da bilgisayar performansı, hatların yoğunluğu gibi faktörlere göre değişir.

İnternet Altyapısı Ne Demektir?

İnternet hizmetinin temeli olan altyapı, ne kadar hız alabileceğinizi belirler. –Deyim yerindeyse- ADSL altyapısı toprak bir saha gibidir. VDSL ondan daha iyi olduğu için çim sahalara benzetilebilir. Fiber internet altyapısı hepsinden daha gelişmiştir ve hibrit çimlerle döşenmiş futbol sahaları gibi değerlendirilebilir.

Fiber İnternet Altyapısı Nasıl Sorgulanır?

Fiber altyapı sorgulaması yapmak için ilgili servis sağlayıcısının web sitesini kullanmanız gerekir. Aşağıda, fiber altyapı sorgulama işlemi için en çok kullanılan web sayfalarının listesi verilmiştir. Bu adresleri ziyaret edip il, ilçe, semt ve mahalle gibi bilgileri girebilir veya konumunuzu haritada işaretleyebilirsiniz. Böylece ikâmet ettiğiniz yerde fiber internet kullanılıp kullanılamayacağını ânında öğrenirsiniz.

  • Turknet , Millenicom, Turkcell Superonline, Türk Telekom, Uydunet, Netspeed, GİBİRNet, Vodafone, AtlantisNet, Fixnet Fiber Altyapı Sorgulama işlemlerini jio.com.tr adresinden yapabilirsiniz.

Fiber İnternet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir binada fiber altyapısı mevcutsa orada VDSL ya da ADSL hizmet verilmez. Yalnızca fiber optik kablolarla internet bağlantısı sağlanır. Fiber internet altyapı sağlayıcıları arasında Türk Telekom ve Superonline oldukça popülerdir. Fakat yukarıda yazılı diğer firmalar da güvenilirliğini kanıtlamıştır.

Binanızda fiber altyapısı bulunmuyorsa bir dilekçe yazarak Türk Telekom müdürlüklerine başvurmalısınız.

Prev PostBilgisayarı Hosting Olarak Kullanmak
Next PostKotalı İnternet Ne Demek?

Leave a reply