Bilgisayarı Hosting Olarak Kullanmak

Bilgisayarı hosting olarak kullanmak sanıldığı kadar zor değildir. Bunun için öncelikle ISS servislerini kurmanız gerekir. Ardından web sitenizi yayınlamanız mümkündür. Evdeki interneti kullanarak web sitesi host etmek mümkündür, aşağıda, bunu nasıl yapabileceğiniz kısa olarak anlatılmıştır.

Bilgisayar Nasıl Hosting Olarak Kullanılır?

  1. Denetim Masası’nı açın.
  2. Progamlar ve Özellikler kısmına girin.
  3. Windows Özelliklerini Aç veya Kapat seçeneğine tıklayın.
  4. İnternet İnformation Services bölümüne tıklayıp altındaki hizmetleri işaretleyin ve Tamam’a basın.
  5. Aynı yolu izleyerek World Wide Web, Asp.net, FTP özelliklerini de ekleyebilirsiniz.
  6. Denetim Masası’ndan Yönetimsel Araçlar’a, oradan da ISS Yöneticisi’ne gelin.
  7. Açtığınız pencerede sunucuya sağ tıklayıp ‘Web Sitesi Ekle’ butonuna basın.
  8. Kimlik ayarları, site dosyalarının bulunduğu klasör yolu ve site adı için ‘Farklı Bağlan’a tıklayın, uygulama kullanıcısını işaretleyin.
  9. Ayarlamaları yaptıktan sonra ‘Ayarları Sına’ düğmesine basarak kontrol edip sitenizi yayınlayın.
  10. PC’yi host olarak kullanma sayesinde hazırladığınız sitenizin herkese açık hâle gelmesi için modem üzerinden port açmanız gerekecektir. Kullandığınız modemin markasına göre araştırma yaparak bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Bilgisayarı Linux Hosting Olarak Kullanmak

Eğer bilgisayarınızı linux hosting olarak kullanmak istiyorsanız bunun birkaç farklı yöntemi vardır. Öncelikle bilgisayarınıza direk bir linuz sürümü kurarak server haline getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir CD’ye veya USB belleğe istediğiniz linux işletim sistemini indirip boot olarak yazdırmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz boot cd veya belleği bilgisayarınıza takarak normal bir şekilde kurulum yapmanız yeterlidir. Kurulum sonrasında modem ara yüzüne girerek tüm portları kurduğunuz linux işletirm sistemine sahip bilgisayara yönlendirmeniz gerekmektedir.

Eğer bilgisayarınızı aynı zamanda normal işlerinizde de kullanmak istiyor ve windows işletim sisteminde çalışıyorsanız sanallaştırma yapabilirsiniz. Çeşitli sanallaştırma yazılımları mevcuttur. Microsoft Windows’un kendi virtualization uygulamalarını kurabilir veya farklı sanallaştırma yazılımlarını kullanarak windows içerisinde sanal olarak bir linux işletim sistemi çalıştırabilirsiniz.

Bu sanallaştırmada veya ilk bölümde anlattığımız direk kurulumda farklı linux sürümleri kullanabilirsiniz. Örneğin Centos Linux kullanabilirsiniz veya Ubuntu Linux kullanabiliriz. Dilerseniz linux işletim sistemini kurduktan sonra üzerine Plesk Panel, Direkt Admin Panel, Cpanel, Centos Web Panel (CWP), Vesta Panel veya herhangi bir hosting yönetim paneli kurabilirsiniz.

Prev PostYandex Plus
Next PostFiber Altyapı Sorgulama

Leave a reply