İnternet Kotası Nedir?

İnternet kotası nedir sorusunu sormadan önce sizlere çok sık duyduğumuz bir cümleden bahsetmek istiyorum; “Kotam doldu :(“ Kota sözlük anlamı olarak “alınan veya satılan mal’ın sayısına sınır getirme” anlamına gelmektedir. İnternet kotası ise internet indirme miktarımıza getirilen sınırı belirler. Ülkemizde internet kotası iki şekilde uygulanmaktadır.

İnternet Kotası Nedir?

İnternet Kotası Nedir?

1- İnternet Kotası

Kotalı internet paketleri ağırlıklı olarak mobil internette uygulanmaktadır. İndirme sınırına ulaşılınca internet hizmetinin tamamen durdurulması anlamına gelen internet kotası, geniş bantta da uygulanıyor. Fakat kullanıcılar tarafından pek tercih edilmiyor.

2- Adil Kullanım Kotası

AKK, kotadan farklı olarak belirli bir indirme kapasitesine gelindiğinde internetin kesilmeyerek daha düşük hızlarda kullanılmasıdır. Örneğin 24Mbps 50GB AKK‘li bir tarife kullanıyorsunuz, indirme hızınız  24Mbps iken, 50GB dosya indirdiğinizde hızınız otomatik olarak 3Mbps‘e düşürülüyor. Kota yenileme dönemine kadar bu hızdan devam ediyorsunuz. Süreniz dolunca yeniden 24Mbps hızında internet kullanmaya devam ediyorsunuz.

Adil Kullanım Kotası Kalktı

Adil kullanım kotası Bilgi Teknolojiler Kurumu’nun (BTK) aldığı karar neticesinde yürürlükte kalktı. Adil kullanım kotasına sahip tüm tarifeler kotasız hale geldi. AKK kalkmasıyla beraber kotasız paketlerin artmasının dışında direk olarak kotalı paketlerde yürürlüğe girdi ve snaki teknoloji geriye giderek bazı firmalar kotalı paketler sayılarını arttırdı. Her ne kadar kullanıcılar tarafından tercih edilmese ekonomik çözüm arayanlar tarafından tercih edilebiliyor.

Türk Telekom İnternet Kotası Uygulaması

Adil kullanım kotası Türk Telekom tarafından kaldırıldığında toptan internet anlaşması olan tüm firmalarda da kalkmış oldu. Eğer firmalar arka planda kendileri kota uygulaması yapmıyorsa herhangi ekstra bir işlem yapmadan kotasız hale gelmiş oldular. Direk olarak kota uygulanmasına ise herhangi bir kısıtlama getirilmedi, tüm internet servis sağlayıcılar kota uygulama hakkına sahipler, her ne kadar geniş bant pazarında kota uygulanmasa da mobil internet hizmeti sağlayan GSM firmaları kota satma işlemine devam ediyor.  5G teknolojisinden sonra kota uygulamasından vaz geçilmesi gerecek.

Gelişen teknolojiyle beraber yüksek kotalı paketler tercih ediliyor. Tek tük te olsa GSM firmaları da kotasız mobil internet tarifeleri çıkartmaya başladılar. Kotasız internet altyapı sorgulama sayfasından kimlerin kotasız hizmet verdiğini öğrenebilirsiniz.

Prev PostModem Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Next PostADSL ile VDSL Arasındaki Fark Nedir?

One Comment

  • srkndxxx

    Ocak 8, 2019 at 10:51 pm

    internet kotası nedir konusunu çok güzel açıklamışsınız sanırım günümüzde teknoloji ileri yerine geri gidiyor, adil kullanım kotası kalkıyor diye ümitlenirken artık daha yüksek fiyatlı internet paketleri kullanmak zorunda kalıyoruz. devletin bu duruma acil olarak müdehale etmesi gerekiyor. ucuz internet kullanmak istiyoruz lütfen bize yardımcı olun.

    svgYanıtla

Leave a reply