Modem Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnternette gezinmenize imkan veren modeminizin dışarıdan erişimini engellemek ve dışarıdan gelebilecek müdahaleleri engellemek en az bilgisayarınızın güvenliği kadar önemlidir.

Bunun için izleyeceğiniz adımları maddeler halinde sıralarsak;

  1. İlk olarak modeminizin yönetici şifresini mutlaka harf – rakam kombinasyonundan oluşan, mümkünse özel karakter içeren bir şifre olarak belirleyin. Sadece harf veya rakamdan oluşan şifrelerin kırılması günümüzde mevcut şifre kırma programlarıyla neredeyse 1 dakikadan daha kısa sürmektedir.
  2. Modeminizin dışarıdan erişimini engellemek için modem ayarlarınızda mevcutsa Firewall seçeneğini etkin duruma getirin.
  3. Modeminizde DHCP özelliğini mutlaka devre dışı bırakın. Bu işlem modeminizin oturum açan kullanıcılara otomatik IP atamasını engelleyecektir.
  4. Modeminiz ile sadece siz bağlantı sağlıyorsanız mutlaka MAC Adresi Filtreleme özelliğini kullanın. Bu özellik ile size ait bilgisayar, tablet ve telefon haricinde başka bir cihazın erişimini engellemiş olacaksınız.
  5. Modeminizin firmware versiyonu güncel tutun. Güncellemeler genel olarak bir çok yazılım açığını kapatmaktadır.

Bu işlemleri gerçekleştirmeniz kötü amaçlı kullanıcıların modeminize erişimini engelleyecek ve internetinizi daha güvenli bir şekilde kullanmanıza imkan sağlayacaktır.

Prev PostSaat Başı Temp Temizleme
Next Postİnternet Kotası Nedir?

Leave a reply