Pesketaryen Nedir?

Henüz TDK’ya girmemiş olan bir kelime pesketaryen, farklı telafuz biçimleri de mevcut, bazı kesimler tarafından peskateryen şeklinde de telafuz ediliyor ama sanırım doğru kelime pesketaryen ve pesketaryenlik olarak Türk Dil Kurumu tarafından kabul görecek.

Pesketaryen beslenme biçimi büyük ve küçük baş hayvanlar yanı sıra kanatlı (kümes) hayvanlarınında yenmediği, balık, yumurta, süt, bal gibi yiyeceklerin tüketildiği bir beslenme biçimidir. Genel olarak kırmızı et sevmeyenlerin, benim gibi beyaz eti sağlıklı bulmayanların uygulayabileceği bir beslenme çeşidi olabilir.

Pesketaryen kavramıyla ilk olarak 3 ay önce bir arkadaşımın ben artık et yemiyorum ama balık yiyeceğim demesiyle tanıştım. Başta ilginç geldi, hayvan eti yemiyor, ama balık yiyordu. Midye, karides, kalamar… Denizden babası çıksa yiyecek neredeyse.

Bende aynı dönemde hazır tavuk ve tavuk ürünlerinden uzaklaştığım için karşılıklı olarak yemek tarifi alış verişi yapmaya başladık. Genel olarak kış mevsiminde olmamızdan dolayı mantar, pırasa, kereviz, enginar gibi sebzeleri tüketmeye başladık. Yaptığımız hemen her yemeğin içerisinde yumurta ve peynir olmaya başladık. Salatada bile..

Ani bir beslenme alışıklığı değişiminden sonra kimizde önce kilo almaya başladık çünkü bitkisel protein için baklagil ağırlıklı tüketimde bulunduk. Sonrasında baklagildeki demirin emilimi için tahıl tüketmeyi akıl ettik ve dengelenme sağlandı. Tabii kilo vermeye başladık. Bu beslenme eğiliminde uzun süre yakamadığım 6kilo kadar yağı yaktım. Arkadaşımda aynı şekilde 7-8 kilo civarı zayıfladı.

Pesketaryenler Hayvan Sever Midir?

Hayvan severlik bir yana, kolestrol, yüksek tansiyon, gut gibi hastalıklardan kaçınmak isteyen özellikle 40 yaş üzeri insanlar için tavsiye edebileceğim bir beslenme yöntemidir. Hele deniz mahsüllerini seviyorsanız tadından yenmez. : )

Yumurtalı Pazı

Yumurtalı Pazı

Ben pesketaryen değilim, ara sıra et tüketiyorum ama sadece işlenmemiş etler. Eğer işlenmiş et tüketeceksem kaliteli kasap sucuk veya köfte tercih ediyorum. Özellikle ısıl işlem görmüş sucuk, salam, sosis gibi gıdalardan ve market tavuğundan uzak durmaya çalışıyorum. Kesinlikle nugget gibi abuk subuk şeyler tüketmiyorum.

Kanatlılar konusuna gelecek olursak iyi beslenmiş köy tavuğu sağlıklı beslenme açısından daha uygundur. 28 günde sofraya gelen, GDO’lu, güneş ışığı görmemiş tavuklardan uzak durmaya çalışın. Tavuk – Et bulyonlardan kaçının.

Yazı pesketaryenlik konusunda olacaktı fakat konudan sapıyoruz. Daha fazla sapmadan yazıyı sonlandırmak istiyorum. Kısaca pesketaryenliği açıklamak gerekirse, et ve tavuk yemeyen, her türlü sebze, deniz ürünleri, yumurta, süt ve bal yiyen insanların beslenme biçimidir.

Birde arkadaşımız yaptığı yemekleri #pescetarianfood etiketiyle instagram uygulamasında paylaşıyor. Ara sıra bende fotoğraf gönderiyorum, takip edebilirsiniz.

Sizlerde pesketeryan yemek tariflerinizi yoruma ekleyebilirsiniz.

Prev PostDizin Nedir?
Next Postİnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Leave a reply