İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet bağlantınızın hızını ölçmek istiyorsanız internet hız testi, global adıyla internet speed test uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu sayfa üzerinden internet hızınızı test edebilir, yazının devamında testle ilgili püf noktalar ve dikkat edilmesi gereken şeylere ulaşabilirsiniz.

[iframe src=”https://www.bing.com/widget/t/speedtest” width=”100%” height=”610″]

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testi yapmak için üst tarafta bulunan hız testi uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama dışında google üzerinden yapacağınız aramayla bir çok hız testi uygulamasına ulaşabilirsiniz. Hız testi uygulamaları arasında en popüler olan Speedtest.net‘tir. Speedtest.net kendi hız testi sitesi dışında ülkemizdeki internet servis sağlayıcılarda dahil bir çok servis sağlayıcıya ve hizmet sağlayıcıya altyapı sunmaktadır. Hız testi esnasında bir çok sitenin bu uygulamayı kullandığını görebilirsiniz.

Ayrıca yerli ve milli hız testi uygulamamız olan hiztesti.com.tr‘yi de tavsiye ediyoruz.

İnternet Hız Testi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • İnternet hızınızı ölçerken öncelikle test yapacağınız cihazın kabloyla bağlı olduğundan emin olun. WiFi ile yapılan testler %100 doğru sonuç göstermemektedir. Dolayısıyla farklı hız sonuçları alabilir veya kararsız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Modeme sadece testi yaptığınız cihazın bağlı olduğundan emin olun. Farklı cihazlar modeme bağlıyken farklı sonuçlar görebilirsiniz. Diğer cihazlardan siz internete girmiyor olsanız bile arka planda çalışan bir çok uygulama internet hızınızı kullanıyor olabilir.
  • Tüm sayfaların ve uygulamaların pasif olmasını sağlayın. İnternet hız testi yaparken bilgisayarınızda veya cihazınızda arka planda çalışan farklı bir uygulama olabilir. Arka planda çalışan bu uygulamalar internet bağlantınızı kullanarak doğru sonuç almanızı engelleyebilir.
  • Uyumlu Modem, Router, Access Point veya Switch kullandığınızdan emin olun. Örneğin 10Mbps porta sahip bir switch kullanıyorsanız hızınız 16Mbps olsa bilen porttan geçen hız en fazla 10Mbps olacağı için doğru sonuç alamazsınız.

Yüksek Hızlı İnternet Kullanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Günümüz teknolojisinde ülkemizde artık evlerde 100Mbps gibi internet hızları kullanılabiliyor, bu hızlar santrale olan uzaklığa ve altyapıya göre değişmektedir. Örneğin ben evim ve ofisim arasındaki uzaklık 600-700metre civarı, evde 30Mbps hıza ulaşabilirken ofiste 50Mbps internet kullanıyorum. Sizde böyle yüksek hızlarda internet kullanmak istiyorsanız 0533 149 07 36 nolu telefondan satış ekibimizle görüşebilir, WhatsApp üzerinden adres ve konum göndererek ulaşabileceğiniz internet hızını öğrenip abone olabilirsiniz.

Prev PostPesketaryen Nedir?
Next PostÇatı Arasına Datacenter İnşa Etmek

Leave a reply