Çatı Arasına Datacenter İnşa Etmek

Evdeki İnterneti Kullanarak Web Sitesi Host Etmek başlıklı yazımın gördüğü ilgiden sonra benzer konularda içerikler üretmeyi düşünüyordum, bir süre önce yaşadığım Natro.com probleminden sonra neden sunucularımı kendi bünyemde barındırmayayım ve başkalarına para ödemekten kurtulmayayım diye düşündüm.

Evimde yaklaşık 25Mbps uploada sahibim, bu uploadı da değerlendirerek kendi lokasyonumda sunucularımı barındırarak hosting hizmetimi kendi kendime sağlayabilirim.

Konu kafamda şekillendikten sonra birde neden bu süreci video haline getirip takipçilerimle paylaşmayayayım diye düşündüm ve aldım elime Huawei Mate 10 Pro’mu başladım çekmeye :)))

Şaka bir yana, çatı katıma datacenter inşa edeceğim ve bu süreci sizlerle paylaşacağım.

İlk bölümü çektim ve Birkaç Şey YouTube kanalından yayınladım bile.

Bu video biraz konuşma olarak geçti ve yapacaklarımı anlattım, biraz sıkıcı oldu ama ilerleyen videoların daha hareketli ve eğlenceli olacağını düşünüyorum.

Bölüm 1:

 

28.01.2019 itibariyle 2. bölümü yayınladım, bu bölümde ilk bölüme gelen tepkiler, öneriler ve fikirler üzerinde durdum. Çatı izolasyonu konusunda yaptığım araştırmaları anlattım, kabinet bulma çabamı, bulduğum kabineti ve fiyatını gösterdim. İklimlendirme, enerji ve fiziksel güvenlikle ilgili alacağım önlemlerden bahsettim. İnternet, ağ güveliği ve network yapısı üzerinde durdum. Son olarak RIPE’tan nasıl ip adresi alınacağını, ripe.net’e üye olmayı ve ödeme yapmayı anlattım.

Bölüm 2:

Prev Postİnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?
Next PostLinkedIn, olta saldırılarının ilk hedefi

One Comment

  • Berk

    Şubat 6, 2020 at 11:52 pm

    Şu yazıya ve emeğe yorum gelmemesi beni şaşırttı doğrusu, muazzam bir iş ve anlatım yapmışsınız. Teşekkürler

    svgYanıtla

Leave a reply