Dizin Nedir?

Dizin çeşitli sitelerin listelendiği ve bir arada bulunduğu web siteleridir. Siteleri listelemek veya bir arada tutmak için kullanılan dizinler konularına veya kategorilerine göre ayrılabilirken herhangi bir kategorizasyon olmadan etiketlerle de filtrelenebilmektedir. Dizinler bir arama motoru değildir, arama motorlarıyla karıştırılmamaları gerekir. Bir kelime veya cümle araması yapılarak sitelere ulaşılmaz. Genellikle yeni siteler keşfetmek isteyen kullanıcılar tarafından gönderilen sitelerin listelendiği alanlardır.

Dizin Açmak İstiyorum, Nasıl Dizin Açarım?

Bir çok ücretsiz dizin scripti mevcuttur, ücretsiz script sitelerinde dizin açmak için kullanılabilecek scripleri görebilir, indirebilir ve kendi dizin sitenizi oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz scriptler dışında kendi dizin scriptinizide yazabilir veya yazdırabilirsiniz.

Dizine Nasıl Site Eklerim?

Hemen hemen tüm dizinler site ekleyebilmek için bir bağlantıya sahiptir fakat bazı dizinler dışarıdan site eklenmesine izin vermeyerek sadece kendi editörleri tarafından site eklenilmesine izin veriyor. Tabi bu istisnai bir durumdur, genelde dizinlere herkes tarafından site eklenir, editörler, moderatörler veya yöneticiler tarafından onaylandıktan sonra yayına alınır veya direk yayına alınır.

En İyi Dizin Hangisi?

Bu güne kadar gemiş geçmiş en iyi dizin tabiki DMOZ’dur. : ))
1 Sene önce (17 Mart 2017) kapatılmasından sonra o kapasitede bir dizin açılmadı, fakat ülkemizde ve dünyada bir çok dizin çalışması mevcut, özellikle DMOZ’un kapatılmasından sonra ani bir dizin artışı oldu.

Prev PostSiber Saldırılar Yüzünden Nissan ve Renault Fabrikaları Zor Durumda
Next PostPesketaryen Nedir?

Leave a reply