En Yüksek İnternet Hızı Kaç Mbps?

En yüksek internet hızı ifade edilirken karşımıza mbps değeri çıkar. Mbps; kullanılan cihaza saniye başına ne kadar veri ulaştığını gösterir. Saniye cinsinden, megabit olarak belirtilebilir.

İnternet hızı bant genişliği ile ilgilidir. Bu da mega bit parametresiyle ölçülür. ‘Bit’ internetteki en küçük aktarım birimidir. 1 mbps demek 1 saniyede bir milyon aktarım hızı demektir. Mbps terimi download ve upload hızlarını bildirmek için kullanılır. MB ise dosya boyutunun tanımlanmasında işe yarar.

En Hızlı İnternet Kaç Mbps?

En yüksek internet hızı cihaza ve internet bağlantısına göre değişir. Kullanılan bilgisayar, telefon veya tabletteki yazılımsal sorunlar, modeme veya santrale olan uzaklık, modemle veya internet servis sağlayıcısıyla ilgili problemler bağlantı hızını doğrudan etkiler.

Herkesin aldığı en yüksek hız farklıdır. Ancak dünya genelinde en yüksek internet hızı 185,5 Mbps olarak Singapur’da ölçülmüştür. Ülkemizin ortalama internet hızı ise 18. 76 mbps şeklindedir.

Ev interneti en fazla 100 mbps olabilir. Ancak kurumsal şirketlerin, veri merkezlerinin vb. kullandığı internet daha yüksek hızlara ulaşabilir.

Bununla birlikte Avustralyalı araştırmacılar tarafından internet bağlantı hızında bir dünya rekoruna imza atıldığı da bilinmektedir. Araştırmacılar 1 saniyede 44 TB’a (terabayta) ulaşmayı başarmıştır. Saniyede 1 TB hız; yüksek çözünürlüklü 1000 tane filmin sadece 1 saniyede indirilebilmesini sağlayacak kadar güçlüdür.

Bu çalışma; RMIT, Swinburne ve Monash üniversiteleri tarafından Melbourne’ün internet altyapısı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri transferinin yapılabilmesi için kızılötesi lazere sahip olan ‘micro-comb’ optik çiplerden yararlanılmıştır.

Ünlü bilim dergilerinden Nature Communications bu araştırmanın sonuçlarına yer vermiştir. Bu da internetin, tahmin ettiğimizden de büyük bir hıza ulaşabileceğini göstermektedir.

Kaç Mbps İnternet Almam Gerekir?

En yüksek internet hızı ne olmalı? sorusunun cevabını sizin ihtiyaçlarınız belirleyecektir. İnterneti sadece maillerinize göz atmak, web sayfalarında dolaşmak için kullanıyorsanız 1 mbps-8 mbps arası sizin için idealdir.

Genellikle video izlemeyi tercih ediyorsanız seçiminizi 15-25 Mbps internet hız sunan paketlerden yana kullanmanız önerilir.

Canlı yayın yapıyor, online oyunlar oynuyorsanız veya sürekli büyük çaplı upload-download işleriyle uğraşıyorsanız en iyi deneyim için hızınızın 40-100 Mbps arasında olması tavsiye edilir.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

En yüksek internet hızı ne kadar? sorusunu kendi bağlantınız için merak ediyorsanız, internetinizin performansını tarayıcınız üzerinden ölçebilirsiniz. Bunun için internet hız testi sitelerinden yararlanabilirsiniz. İnternet hız testlerinde karşınıza çıkacak değerlerin açıklamaları şöyledir:

  • Ping: Bağlantınızın tepki süresi.
  • Upload: Veri yükleme hızı.
  • Download: İndirme hızı.
  • Mbps değerinin yüksek olması internetinizin hızlı olduğunu gösterir.

En hızlı internet altyapısı sorgulamak için bağlantıda verilen siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Prev PostSanal Metro Hizmeti Veren Firmalar
Next PostBotech WZONE 4K Android 10 TV Box

Leave a reply