Mahkeme İstanbul’daki Fiber Krizine Dur Dedi

Bildiğiniz gibi geçen sene İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şok bir karar alarak Turkcell Superonline, VodafoneNet ve Turknet gibi fiber internet servis sağlayıcılarını ve İstanbul’daki milyonlarca internet kullanıcısını etkilecek adım attı. İBB tarafından alınan tek taraflı karar neticesinde İSS’lerin metro, metrobüs ve finiküler hatları üzerinde fiber kablolama çalışması yapma hakları iptal edildi. Ek olarak altyapı izinlerinin 2017’de yenilenmeyeceği kararı da alındı.

Alınan karar hem internet servis sağlayıcılarının büyük ticari zarar etmesine, hem de internet kullanıcılarının kaliteli hizmet alamasına neden oluyordu. Ayırca hali hazırda çalışan hatlardaki arızaların giderilmesi ve bakımlarının yapılması da imkansızlaştırıyordu. Kısacası internet ve haberleşme hizmetlerinin kesintiye uğraması söz konusu oluyordu.

Alınan kararlara dur demek adına Telkoder, İBB’nin kararının kamu zararına yol açacağı ve tek yanlı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurarak dava açmıştı. Yapılan duruşmalar neticesinde İstanbul 10. İdare Mahkemesi bir karara vararak Telkoder’i haklı buldu ve İBB’nin aldığı kararı geçersiz kıldı.

Mahkeme kararı neticesinde İstanbul’da hizmet veren internet servis sağlayıcılarının ve altyapı işletmecilerinin çalışmalarına devam etmelerinin önü tekrar açıldı. Ayrıca mahkeme sonucunda alınan karar bir emsal niteliğinde olacak ve diğer illerde de alınan aynı kararların düşürülmesinin önünü açacak.

Prev PostADSL ile VDSL Arasındaki Fark Nedir?
Next PostSiber Saldırılar Yüzünden Nissan ve Renault Fabrikaları Zor Durumda

2 Comments

 • ALİ KILIÇ

  Mayıs 13, 2017 at 12:08 pm

  Uğur Bey Mart ayı sonunda flyfiber e abone oldum. fakat mh nize ulaşamadığımdan nisan ayında başka bir firmaya geçtim.tarafıma halen fatura gönderiyorsunuz.bir de aktivasyon ücreti eklemişsiniz.aboneliğimi lütfen sonlandırın.durumu btk ya da bildirdim.şimdiden durumu düzelteceğiniz için teşekkür ederim.

  svgYanıtla
  • Uğur Eren

   Mayıs 13, 2017 at 4:22 pm

   Merhaba, 4 Nisan 2017 itibariyle Fly Fiber’deki görevim sonlandırıldı, firmayla iletişime geçerseniz size yardımcı olacaklardır.

   svgYanıtla

Leave a reply