İnternet Kotası Nedir?

İnternet kotası; kullanıcının internet kullanım miktarına getirilen sınırlamadır. Eskiden Adil Kullanım Kotası mevcuttu. Belli bir GB’a ulaşıldığında internet hızı yavaşlıyor ancak kişi internet kullanmaya devam edebiliyordu.

Örneğin kişinin 24 Mbps internet hızına, 50 GB kotaya sahip olduğunu varsayalım. 50 GB’lik kullanımın ardından internet hızı saniyede 3 veya 5 mbpS’e düşüyordu ve yavaş da olsa internet kullanımı kesilmiyordu.

Ancak 1 Ocak 2019 tarihinde Adil Kullanım Kotası’nın kullanımına son verilmiştir. Bu uygulama kaldırılmış olsa da farklı hızlara sahip internet paketleri mevcuttur. Yine mobil operatörler kullanıcılarına 4 GB, 8 GB gibi sınırlamalarla internet paketleri sunmaktadır. Yani ‘internet kotası’ kavramı hayatımızdan tamamen çıkmamıştır.

Herkes kotasız ve kotalı paketler arasından ihtiyacına uygun bir tercih yapabilir. Kotalı internet paketlerinde belirlenmiş kota aşıldığı zaman internet kesilir. Kotasız internette ise hız, internet kullanım miktarına göre değişmez.

İnternet Kotası ve Paket Seçimi

Kotalı internet paketleri belli bir kullanım limitine ulaşınca durur. Bu yüzden ya kotanızın çabuk bitmemesi için internetinizi tasarruflu kullanmanız ya da kotasız bir paket satın almanız gerekir.

İnternetin kotası; web üzerinde gezinme, bir şey indirme vb. sırasında toplam limitinizin ne kadar olacağını belirler. Kısaca kota, veri aktarım sınırı olarak özetlenebilir.

İnternette genellikle sosyal medyaya bakmak, makale okumak gibi amaçlarla kullanıyorsanız düşük kotalı bir paket işinizi görecektir.

Fakat sık sık upload veya download yapıyorsanız, sürekli video izliyor veya oyun oynuyorsanız, kotalı paketlerde tercihiniz yüksek kotalılardan yana olmalıdır.

Bazı tarifelerde internet kotası aşılınca kullanım otomatik olarak durur. Bu, farkında olmadan ekstra harcama yapmanızı önler. Bazı paketlerde ise kota limitinin üzerine çıkmış olmanıza rağmen internet kullanımınız kısıtlanmaz. Ancak kullandığınız miktar faturanıza yansır. Dikkatli olmazsanız sürpriz bir faturayla karşılaşabilirsiniz.

İnternet Kotası Sorgulama

İnternet kota sorgulama işlemi için servis sağlayıcınızın veya cep telefonu operatörünüzün web sitesini ziyaret etmelisiniz. Bunun için müşteri temsilcisiyle de görüşebilirsiniz.

Turkcell Superonline kota sorgulama için hesabınıza girerek ‘Kullanım Detayları’ bölümünün altında yer alan ‘ADSL/Fiber İnternet Bilgileri’ kısmına tıklamalısınız. Buradan aylık ve yıllık olarak indirdiğiniz ve yüklediğiniz (download ve upload ettiğiniz) veri miktarını görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca Türk Telekom kota sorgulama uygulamasını indirerek koanızdan ne kadar kullandığınızı, kaç GB kaldığını öğrenebilirsiniz. İnternet faturanızın çok gelmesini önlemek ve internet yavaşlamasına karşı tedbir almak için kota bilginizden haberdar olmalısınız. Kota sorgulama uygulaması hem limitli, hem de limitsiz bütün işyeri hat sahibi Türk Telekom aboneleri tarafından kullanılabilir.

Uygulamaya internet servis sağlayıcınızın web sitesi üzerinden erişim sağlanabilir.

Ayrıca ‘Online İşlemler’ alanından da kota bilgilerine ulaşılabilir.

Ayrıca daha önceki İnternet Kotası Nedir başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Prev PostFinans şirketi Capital One siber saldırıya uğradı, 106 milyon kullanıcının verisi çalındı
Next PostYandex Plus

Leave a reply